FLIPOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ: CESTA K RYCHLÉMU ZISKU?💵

Rozesláno dne 15. 05. 2024.

vážení klienti a přátelé,

Nemovitosti se stávají čím dál lákavější investicí. Vhodně zvolená nemovitost pro investici a promyšlená strategie vám totiž mohou přinést roční zhodnocení až 7 %, čímž překonávají výnosy běžných vkladů, fondů a spořicích produktů. Mezi základní investiční přístupy patří „Buy and hold“ a „Buy and flip“. Dnes se zaměříme na strategii flipování, o které se v posledních měsících zmiňují investoři na sociálních sítích víc než dost.

FLIPOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ: RYCHLÝ ZISK NEBO CESTA DO PEKEL?

Co je flipování?

Flipování je investiční strategie, kdy se nemovitost koupí za nízkou cenu, zrekonstruuje a prodá se se ziskem. Celý proces by se měl ideálně uskutečnit v co nejkratším časovém horizontu, s co největším výnosem. Ale pozor – flipování sice může být lukrativní byznys, ale jen pro ty, kteří k němu přistupují zodpovědně a s rozvahou. S velkým potenciálním výnosem se totiž pojí i stejně velké riziko.

Na co si dát pozor?

Flipování není pro každého. Než se do něj pustíte, zvažte všechna rizika:
  • Jedná se o méně stabilní investici: Flipové investice obvykle vyžadují vysoký vlastní kapitál nebo zadlužení, čímž se investor vystavuje značnému riziku. Pokud se prodej zpozdí, může mít investor problémy se splácením úvěrů.
  • Ceny nemovitostí se mění: V dnešní době už ceny nemovitostí nerostou tak rychle jako v minulých letech. To znamená, že pro dosažení zisku je nutné nemovitost prodat za co nejvyšší cenu, což může být obtížné a časově náročné.
  • Flipování podílů na nemovitostech je problematické: Investování do podílů na nemovitostech je složitější a méně likvidní než investování do celých nemovitostí.
  • Vyžaduje to čas a práci: Flipování nemovitostí není jen o koupi a prodeji. Nejčastěji je nutné nemovitost opravit, zrenovovat a propagovat ji u kupujících. To vše zabere čas a práci, kterou si někteří investoři neuvědomují.
  • Konkurence vám nepomůže: Konkurence ovlivňuje ceny, dostupnost nemovitostí, náklady na renovace, dobu prodeje a celkovou ziskovost. Abyste uspěli, musíte být flexibilní, kreativní a vybírat takové nemovitosti, které mají potenciál.

Pro zhodnocení investice je důležité zvážit také právní podmínky, platné zákony a daňové povinnosti. Je důležité počítat nejen s očekávaným ziskem, ale také s odvodem daně, která může mít na výnosy významný dopad. Daňové zákony v ČR nejsou krátkodobým investorům příliš nakloněny – jak jsme zmiňovali již v jednom z předchozích newsletterů, je nutné nemovitost vlastnit minimálně 10 let, pokud ji chcete prodat a nedanit, a minimálně 2 roky, pokud budete v dané nemovitosti bydlet. V tomto ohledu se tedy více vyplatí strategie ,,Buy and hold“.

Proč do toho jít?
Flipování nemovitostí přes všechna rizika může přinést značné zisky, a to v poměrně krátkém časovém horizontu. Pokud dokážete nemovitost koupit pod cenou a provést nezbytné renovace a vylepšení, můžete ji prodat za výrazně vyšší cenu a inkasovat tak slušný zisk. U flipování nemovitostí máte také větší kontrolu nad svým investovaným kapitálem, můžete ovlivnit rozsah renovací, kupní a prodejní cenu, čímž ovlivníte celkovou návratnost investice.
 
Další výhody mohou zahrnovat:
 
Flexibilita: Flipování nemovitostí je poměrně flexibilní investiční strategie. Můžete se zaměřit na různé typy nemovitostí v závislosti na vašich znalostech, zkušenostech a dostupném kapitálu. Můžete se také rozhodnout pro rychlé flipování, které trvá jen několik měsíců, nebo pro dlouhodobější projekty s větším potenciálem zisku.
Budování majetku: Flipování nemovitostí vám může pomoci vybudovat si majetek v podobě nemovitostí. Tyto nemovitosti lze dále pronajímat a generovat tak pasivní příjem, nebo je v budoucnu prodat se ziskem, jak jsme již zmiňovali v souvislosti se strategií ,,Buy and hold“.
 
Přestože flipování nemovitostí může být atraktivním způsobem, jak rychle navýšit svůj kapitál, je důležité pečlivě zvážit své finanční možnosti, schopnosti a asi nejpodstatněji: toleranci k riziku.

Něco Vám není jasné? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!

S pozdravem, tým Enesta Reality s.r.o.