JAK NAJÍT TU PRAVOU HYPOTÉKU? 💰🕑

Rozesláno dne 01. 05. 2024.

vážení klienti a přátelé,

pořízení vlastní nemovitosti je jedním z nejdůležitějších životních kroků. S sebou přináší nejen radost z nového domova, ale i zodpovědnost za jeho financování. Hypotéka, jako nejčastější nástroj financování, se tak stává klíčovou volbou, která ovlivní vaše finance na dlouhá léta.

Zde je pár tipů, které vám pomohou se s hypotékou sžít:

Jak na hypotéku?

  1. Spočítejte si výši půjčky: Ujasněte si, kolik peněz od banky potřebujete – vhodné je pracovat spíše s malou rezervou, při stěhování nebo drobné rekonstrukci se totiž často objeví náklady, s nimiž se původně nepočítalo. Zároveň je nutné si ponechat běžnou finanční rezervu, abyste mohli klidně spát, i když se vám během jednoho týdne porouchá pračka i auto.
  2. Zkontrolujte úrok: Nejdříve si spočítejte reálnou výši měsíční splátky a podívejte se na model anuitního splácení, abyste měli představu, kolik budete v bance průběhu času dlužit. Věřte, že i malý rozdíl v úroku může znamenat tisíce korun navíc. Například při třímilionové hypotéce na 30 let činí  rozdíl mezi sazbou 5 % p.a. a 5,5 % p.a. kolem 15 tisíc korun ročně, což
    za pětiletou fixaci může znamenat klidně 75 tisíc korun.
  3. Dejte pozor na pojištění: Nenechte se zlákat „levným“ úrokem, který některé banky nabízejí při „pojištění schopností splácet“. Nekryje zdaleka všechna rizika, platí jen po dobu fixace a často bývá dražší než kvalitní životní pojištění. Proto může být lepší ho k hypotéce nesjednávat.
  4. Zkoumejte poplatky a podmínky: Zdánlivě výhodná nízká úroková sazba může být podmíněna dalšími faktory, například zřízením ne zcela výhodného pojištění nemovitosti, sjednání dalších finančních produktů u dané banky apod., což může zvýšit celkové náklady. Proto se vyplatí sledovat tzv. RPSN neboli

„roční procentuální sazba nákladů“. Ta zahrnuje jak úroky, tak veškeré poplatky související s půjčkou, a je proto důležitým ukazatelem ceny jakéhokoliv úvěru. Důkladně si ji proto prověřte a porovnejte.

5. Promyslete si dobu fixace: Fixace hypotéky je důležitým faktorem, který určuje, jak dlouho budete mít stanovenou úrokovou sazbu a výši splátek. Je proto důležité zvolit takovou fixaci, která vyhovuje vaší finanční situaci a očekávanému vývoji úrokových sazeb – tedy pokud například očekáváte možnost brzkého splacení hypotéky, může být vhodnější zvolit kratší dobu fixace.

 

Když už máte jasno v tom, jak vybírat hypotéku, přichází na řadu porovnání nabídek. To může trvat několik hodin, zejména pokud se snažíte zjistit detaily, jako třeba výše poplatky za odhad nemovitosti, schválení nebo čerpání hypotéky nebo pokuty za předčasné splacení. Abyste ušetřili čas, můžete využít hypoteční kalkulačky nebo se obrátit na hypotečního poradce, který vám zdarma pomůže najít hypotéku, která je pro vás nejvýhodnější. My v Enestě nejraději spolupracujeme s odborníky z Hypoman.cz.

Něco Vám není jasné? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!

S pozdravem, tým Enesta Reality s.r.o.