10 TIPŮ NA ÚDRŽBU, KTERÉ VÁŠ DOMOV ROZZÁŘÍ✨

vážení klienti a přátelé,

S příchodem jara nastává ideální čas pro důkladnou údržbu vašich domovů a bytů. Topení, kotle, ale i žaluzie potřebují péči, a vy byste si ji měli také dopřát!

Dnes vám přinášíme 10 tipů na údržbu, které vám pomohou váš domov po dlouhé zimě probudit k životu.

10 tipů na údržbu, které váš domov rozzáří

 1. Plánujte dopředu

Pokud budete řešit věci předem, můžete:

 • se vyhnout stresu: V zimě je obvykle méně volného času a řemeslníci bývají zaneprázdněni. Plánování dopředu vám pomůže vyhnout se stresu a zmatku na poslední chvíli.
 • si vybrat termín, který vám vyhovuje: Pokud budete plánovat dopředu, budete si moci vybrat termín, který vám nejvíce vyhovuje. V zimě se termíny hůře hledají.
 • získat lepší ceny: V jarních a letních měsících bývají ceny řemeslnických prací nižší než v zimě. Plánováním dopředu tak můžete ušetřit peníze.

Tipy na úkoly, které můžete plánovat dopředu:

 • Výměna kotle: Pokud uvažujete o výměně kotle nebo jiného zdroje topení, je vhodné to udělat v jarních nebo letních měsících. V zimě mohou být kvůli vysoké poptávce ceny vyšší.
 • Stavební úpravy: Pokud plánujete stavební úpravy, je důležité začít s plánováním dopředu. Získáte tak čas na vyřízení všech potřebných povolení a výběr řemeslníků.
 • Revize komína: Revizi komína je vhodné provést před začátkem topné sezóny. V zimě se termíny hůře hledají.
 • Zateplení domu: Zateplení domu vám pomůže ušetřit peníze za energie. Plánováním dopředu si zajistíte, že práce budou hotové před začátkem zimy
 1. Vyčistěte okna a žaluzie

Po zimě jsou okna a žaluzie pokryty prachem a špínou. Čistá okna vám do domu pustí více světla a i zvenku bude váš dům vypadat lépe.

 1. Zkontrolujte střechu a okapy

Ujistěte se, že střecha a okapy nejsou poškozeny a správně odvádí vodu. Předejdete tím zatečení do domu a souvisejícím komplikacím.

 1. Vyčistěte a zkontrolujte topení a klimatizaci

Po zimním období je důležité vyčistit topení a klimatizaci, aby fungovaly efektivně a bezpečně. Zanesené topení

a klimatizace mohou působit respirační problémy a musí pracovat více, aby dosáhly požadované teploty.

 1. Revize plynových spotřebičů

Kvůli riziku úniku plynu nebo požáru je důležité nechat pravidelně kontrolovat plynové spotřebiče. Pro plynové kotle v osobním užívání není ze zákona povinná revize, ale výrobci doporučují každoroční servisní prohlídku proškoleným technikem pro seřízení a vyčištění.

 1. Zkontrolujte a vyčistěte komín

Jinak je to u komínů, kde je povinnost daná zákonem. Frekvence se liší dle druhu paliva: U pevných paliv se provádí při sezónním provozu 2x čištění a 1x kontrola ročně, u plynových kotlů čištění i kontrola 1x ročně a u kondenzačních kotlů 1x za 2 roky. Potvrzení o provedené kontrole se hodí zejména pro pojišťovnu v případě požáru.

 1. Vydezinfikujte kuchyň a koupelnu

Kuchyň a koupelna jsou kvůli minimálnímu větrání v zimě náchylné k množení bakterií a plísní. Dezinfekcí snížíte riziko infekce a zlepšíte kvalitu vzduchu.

 1. Vyperte záclony a koberce

Zimní období může zanechat na záclonách a kobercích nepříjemný zápach a skvrny. Vyprání a vyčištění zajistí svěží a čisté prostředí.

 1. Ukliďte zahradu

Po zimním spánku je čas probudit i vaši zahradu. Odstraňte suché větve a listí, pohnojte rostliny a připravte záhony na novou sezónu.

 1. Udělejte si pořádek v garáži a sklepě

Jaro je ideální čas na to, zbavit se nepotřebných věcí a udělat si pořádek v garáži a sklepě.

Něco Vám není jasné? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!

S přáním příjemného jara a komfortní zimy, Enesta Reality